środa, 7 września 2016

CroatiaWakacje powoli dobiegają końca. Uczniowie i nauczyciele za tydzień wracają do szkół, a urlopy się kończą. Jedynie studenci mogą się jeszcze cieszyć miesiącem wolnego (o ile nie pracują ;))
W te wakacje pogoda wyjątkowo nie sprzyjała. Ja osobiście cały czas miałam wrażenie, że jest październik i tylko nieliczne słoneczne dni przypominały mi, że mamy lato.


W tym roku pogoda nas nie rozpieszczała, dlatego podwójnie cieszyłam się z mojego wakacyjnego wyjazdu, który został zaplanowany wyjątkowo spontanicznie. W poprzednich latach zawsze planowaliśmy rodzinny wyjazd z wyprzedzeniem. W te wakacje z różnych względów nie mieliśmy niczego w planach, ale pod koniec lipca złamaliśmy się (nie wiem, może to właśnie przez tą pogodę) i postanowiliśmy pojechać do Chorwacji. Szybkie przygotowania, planowanie ogólnego zarysu wycieczki i... jedziemy! Tydzień później spokojnie już leżeliśmy nad Adriatykiem :) Zapraszam na moją krótką relację z Chorwacji:Nie była to moja pierwsza wyprawa do tego kraju. 2 lata temu spędziłam w środkowej Dalmacji cudowne 10 dni. Początkowo chcieliśmy dla odmiany odwiedzić Istrię (ma zdecydowanie bardziej włoski klimat i mnóstwo tam zabytkowych miasteczek), jednak po dłuższym namyśle zdecydowaliśmy się ponownie jechać na południe kraju z dwóch powodów po pierwsze jest tam cieplej, a po drugie ze względu na otoczenie gór (północna część kraju jest raczej nizinna).
Jechaliśmy w ciemno. Nie rezerwowaliśmy żadnych noclegów oprócz tych po drodze (jechaliśmy przez Czechy i Austrię, ale relacje z Wiednia zostawiam na inny post). Polecam jednak nie iść naszymi śladami. Większość apartamentów była zajęta i ciężko było znaleźć korzystny nocleg, szczególnie, że Chorwaci obchodzili w tym czasie święto narodowe. Tym sposobem zamiast w Makarskiej, która była naszym celem, wylądowaliśmy w Omis-Duce, w którym byliśmy dwa lata temu.
Mimo wszystko miło było przypomnieć sobie wąskie uliczki i znane nam już miejsca. Plaże w Omis są jednymi z nielicznych piaszczystych plaż w Chorwacji (większość jest kamienista). W naszym bazowym mieście głównie plażowaliśmy, a wieczorami spacerowaliśmy promenadą, zwiedzaliśmy stare zaułki i przesiadywaliśmy w knajpkach.
Jeśli chodzi o kuchnię chorwacką to raczej nie przypadła mi do gustu. Jedzenie jest ciężkie, w kartach niewiele jest lokalnych potraw. Zawsze tęż zdumiewa mnie mały wybór świeżych warzyw i sałatek w menu. Za to dużym plusem są lokalne targi, gdzie do kupienia jest mnóstwo kolorowych warzyw i owoców. Polecam także lokalne piekarnie.Pewnego dnia, gdy pogoda była wyjątkowo niesprzyjająca udaliśmy się do Twierdzy Starigrad na szczycie góry. Podejście nie jest bardzo ciężkie (zajmuje ok 2h), ale można się zmęczyć :D

W czasie naszego wypadu udało nam się zwiedzić także Dubrovnik. To miasto swój niesamowity klimat zawdzięcza głównie swojemu położeniu, a także wałom obronnym i niesamowitej architekturze. Kamienne schody, kunsztowne sztukaterie i beżowe elewacje budynków to istny raj dla fotografów!
Udało nam się nawet wjechać kolejką, aby móc podziwiać Dubrovnik z góry.
Niestety zdjęcia z góry nie wyszły tak wyraźne jakbym sobie tego życzyła. Mój telefon słabo sobie radził, a aparat oczywiście odmówił posłuszeństwa :)


A na koniec jeszcze krótki film z Chorwacji. Mam nadzieję, że udało mi się w nim uchwycić chociaż namiastkę klimatu jaki panuje w tym kraju.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz